בדק בית 

 

מבנה מורכב מאלמנטים רבים, חלקם נראים לעין וחלקם נסתרים. לרוב האנשים אין את הידע המקצועי המקיף הנדרש על מנת לבדוק שהדירה/בית עומד/ת בתקני התכנון והבנייה ושרמת הביצוע ראויה ואכן כוללת את הרשום במפרט ובתכניות.

גם כאשר הרוכש כבר הצליח לאתר ליקוי בנייה בביתו, הוא מוצא עצמו נדחה ע"י הקבלן או שהליקוי מטופל בצורה קוסמטית בלבד כך שהדייר מאמין שהבעיה תוקנה אך המציאות עלולה לטפוח על פניו בעוד זמן מה, כאשר תקופת האחריות של הקבלן לתיקון הליקויים תפוג.

אתם בסרט הזה? מקווה מאוד שלא ואם כן אתם חייבים לצלצל אלינו מייד כדי לנשות לחלץ אתכם מהפלונטר או לצמצם את חומרת המצב  והאמינו לנו שזה ממש לא פשוט!! תדעו שיש לכם סיבות לדאגה אמיתיות מליקויי הבנייה ולא מדבר על אסטטיקה ועוגמת נפש בלבד!!

הרי מספר נקודות למחשבה שהם פועל יוצא מליקויי הבנייה: סכנה בטיחותית,  ירידת ערך הנכס,  פגיעה ברמת החיים היומיומית, החרפת הליקויים כתוצאה מחוסר טיפול ויש עוד.

לא ניתן להעביר כל התורה על רגל אחת כפי שהאמין הילל הזקן לכן, נתמקד במספר נושאים העומדים בבסיס כל נושא בדק הבית ומהווים את נקודת המוצא בנושא סבוך זה.

 

בדק בית מכיל נושאים רבים שיש לתת את דעת לגביהם למשל:

  •     חוק המכר (דירות)
  •     ליקויי בנייה
  •     תאום ציפיות
  •    שנת בדק
  •    שנות אחריות
  •     שימוש לא נכון ותחזוקה לקוייה

 

איתור ליקויי בנייה אינו דבר פשוט. אין זה מספיק להזמין מישהו  שיכול לראות כתמי רטיבות בקירות או לאתר כתמי עובש:  אתם צריכים  הרבה יותר מכך: בדק בית מקצועי מצריך מהנדס מקצועי אשר יוכל לאתר את כל ליקויי הבניה במבנה הנבדק, אפילו אלו הנסתרים מן העין.

ברכישת דירה חדשה מקבלן או דירה מיד שנייה מומלץ לערוך ביקורת מקיפה לנכס וזאת על מנת לאמת כי לא קיימים ליקויי בנייה בנכס. ניתן לסווג את הליקויים למספר סוגים שונים. לדוגמא, ברכישת נכס חדש מקבלן לעיתים קיימים פערים בין מה שהובטח על פי התכנונים ולבין התוצאה והכשלים במהלך הבנייה. 

ישנם סוגים שונים של ליקויי בנייה: סוג ראשון הוא ליקויי בנייה בטיחותיים. ליקויים בטיחותיים עשויים לעמוד בראש סדר העדיפויות שלנו היות ומדובר בסכנת חיים של ממש. דוגמא לליקויי בנייה בתחום הבטיחות: בנית ממ”ד (חדר ממוגן) בצורה לא תקינה, פגם במעקה הבטיחות בגרם המדרגות, סורגים נמוכים מדיי או בעלי רווחים לא תקניים במרפסות הדירה ועוד. חברות בדק הבית עורכות בדיקות מחמירות על מנת לאתר את ליקויי הבנייה הבטיחותיים וזאת בשל חשיבותם הרבה – אי טיפול בלקויי הבנייה הללו עלולות לעלות לנו במחיר חיי אדם..

 

למה צריך בדק בית?

בדיקה לאיתור ליקויים במבנה (בדק בית) יכולה למנוע מכם לרכוש נכס במחיר גבוה מידי או לרכוש נכס אשר תצטרכו להשקיע בו זמן רב וכסף רב לאחר הקנייה. דו"ח בדק בית יכול לשמש גם בעדות משפטית קבילה במקרים של תביעה הנוגעת להתקשרות חוזית עם קבלן, וכן לשמש כגורם במשא ומתן על המחיר בעת קניית נכס: הערכת עלות התיקון הליקויים המפורטים בדו"ח ,שיימצאו במהלך הביקורת , בהחלט יכולה לשמש עילה לבקשה להפחתת מחיר הנכס במקרה של קנייה. קבלת סקר מהימן על מצבו הפיזי של המבנה בעת רכישת בית יד שנייה, תהווה בסיס מוצק למשא ומתן לגבי הפחתה של המחיר שעליכם לשלם במקרה של קנייה.

גם בעת תהליך של עבודות שיפוץ בבית, כל ליקוי שיתגלה בבדיקה המתבצעת בתום השיפוץ, יתועד ויירשם בדו"ח הבדק לצורך תיקונו על ידי הקבלן במקרה של חילוקי דעות לגבי אחריות הקבלן לפגמים בשיפוץ.

לקונה הרגיל חסרים הידע והניסיון הנדרשים לאבחון מצבו הפיזי של המבנה וליקוייו, לא כל שכן הערכת העלות של תיקון הליקויים או חיסורם מערכו הכולל. לפני הכול, הבדיקה מסייעת לנו במניעת עוגמת נפש בעתיד כתוצאה מגילוי מאוחר של ליקויי בנייה הכרוכים בהוצאות כבדות. בהוצאות כבדות. במידת הצורך, הדו"ח ישמש לצורך פנייה לקבלן ויחד עם דרישה לביצוע התיקונים הנדרשים. כמו כן ישמש הדו"ח במקרה של תביעה משפטית כנגד הקבלן במקרה של רכישת דירה חדשה או בית חדש.

כולם רוצים להיכנס לבית החדש שלהם ברגל ימין. ביצוע ביקורת למבנה זוהי חובה של ממש בעת קנייה של בית או דירה מיד שנייה, ולא פחות מכך – בעת רכישת בית חדש או דירה חדשה. בדק בית הינו שלב הכרחי לפני ביצוע רכישה מסוג זה, אשר עבור רוב האנשים הינה ההשקעה הכספית הגדולה ביותר שיבצעו במהלך חייהם.

מטעמים אלו, חשוב לבצע בדיקת דירה מקיפה ע"י מהנדס המומחה באיתור ליקויים במערכות הבית השונות. כך נוהגים במדינות רבות בעולם, בהן בדק הבית הוא חלק אינטגראלי ובלתי ניתן להפרדה מתהליך רכישת בית חדש או יד שנייה.

 

בדק בית – מה תקבלו בדוח?

להלן הדברים אותם אנו בודקים במסגרת בדק בית:

א. התאמה למפרט טכני, בדיקת תכניות מכר לנכס ובדיקת הנכס לאור "חוק המכר- דירות", תקנות התכנון והבנייה, תקנות הג"א, הוראות מתקני תברואה, ושאר התקנים הישראליים.

ב. תיאור מצבו הפיזי של המבנה וחלקיו- מדרגות רעועות, קירות עקומים, גג מבנה מוזנח.

ג. בדיקת שלד המבנה ואיתור ליקויים בריצוף, תקרה, קירות, חלונות, דלתות,  ציפויים וחיפויים.

ה. בדיקת ליקויי בנייה בפנים הבית - רצפות, קירות, חלונות ודלתות, תקרות (ליקויי רטיבות, נזילות, סדקים, קירות עקומים, מפגעי בטיחות)

ו. ליקויים במערכות הבית השונות - בדיקת מערכת החשמל בבית , בדיקת מערכת הגז

ז. ליקויי אינסטלציה , מצב הצנרת, נזילות בפנים הבית ומחוצה לו, קונדנסציה (עיבוי). מפגעים תרמיים ואקוסטיים – בדיקה תרמית, בדיקות אקוסטיקה

 

בסוף הבדיקה מתקבל דו"ח מפורט ובו:

א. פירוט התיקונים הנדרשים.

ב. הערכת זמן לביצוע התיקונים.

ג. הערכת נזקים בנכס וליקויי הבנייה שהתגלו בתום עבודות שיפוץ ותוספות בנייה.

ד. הערכת נזקים עקב פעילות השכנים והשוכרים.

 

בדק בית מעניק לרוכש בית או דירה:

א. תמונה מלאה לגבי מצב המבנה, המאפשרת הערכה מדויקת של שווי הנכס.

ב. הצגת פתרונות לתיקון הליקויים שהתגלו בעת הבדיקה.

ג. פתרונות למניעת ליקויים ותקלות עתידיות.

ד. דו"ח הקביל בבית משפט למקרה של תביעה נגד הקבלן.

ה. שקט נפשי בעת רכישת נכס ומניעה עתידית של מלחמות מול הקבלן.

 

מי ראוי לבצע בדק בית

מהנדס בניין מומחה בעל ניסיון בתכנון, ניהול, פיקוח וביצוע ביקורת מבנים הינו האיש המתאים לביצוע בדיקה. לכן, כשתזמינו בדק בית בגם וגם אדריכלות, עיצוב ניהול ופיקוח הבדיקה תבוצע ע"י מהנדסי בניין הטובים ביותר בתחומם, כולם בעלי תואר שני, ובעלי ניסיון של שנים בהנדסת בניה, ביקורת מבנים ובדיקת ליקויים בבתים.

מכיוון שבדק בית בכלל ,ובפרט לפני רכישה, אינו תהליך פולשני, אלא ויזואלי בעיקרו, רצוי שמהנדס המומחה אשר מבצע את הביקורת ייטיב להכיר את שיטות הבנייה הישראליות בכלל, ואת שיטת הבנייה במבנה הספציפי בפרט (בניה קונבנציונאלית, טרומית,שיטת ברנוביץ', מבנה עץ, פלדה וכו') ויהיה מנוסה בה. לבודק מיומן כזה יהיו מרב הסיכויים לאתר את הגורמים הפוגעים בתפקוד המבנה וב"תוחלת החיים האפקטיבית" שלו (לרוב סוגי בנייני המגורים בישראל נדרש "אורך חיים אפקטיבי" של 50 שנה לפחות לשלד המבנה).

 

 

להורדת הקובץ

להורדת הקובץ

עיצוב פנים

square

תכנון מטבחים 

square

 הדמיות 

 square

 כתבי כמויות 

square 

אומדן עלויות

square

שרותי הנדסה נוספים, קונסטרוקטור ויועץ אינסטלציה

 

 

משנת 2007